ADIYAMAN SU SPORLARI MERKEZİ

        

Başvuru Sahibinin Adı:  ADIYAMAN GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ

Projenin Adı:     ADIYAMAN SU SPORLARI MERKEZİ

                İlimize 18 kilometre uzaklıkta olan Atatürk Baraj Gölü kıyısında bulunan Gazihandede mesire alanı bir doğa harikasıdır. Alan 1200 dönüm olup yarımada şeklindedir.Ada tamamen yeşillikler içerisinde bulunmaktadır. Burada Türkiye’nin ilk yüzer havuzları bulunmaktadır.Alanın altyapı çalışmaları tamamen bitmiş bulunmaktadır. Alanda elektrik su vb. tesisler bulunmaktadır. Gazihandede Mesire alanına su sporları merkezi de kurularak, ilimizin bir cazibe merkezi haline gelmesi planlamaktadır. Böylelikle gençlerimiz su ve su sporlarıyla tanışmış olacaktır. Özellikle su sporları müsabakaları yapılarak ilimizde turizmin canlanması sağlanmış olacaktır. İlimiz açık hava spor alanına dönüşecektir. Baraj gölünde plaj çalışmaları da yapılarak halkın hem spor yapacağı hem de tatil yapacağı bir merkez haline dönüşecektir. 

           Yapılması düşünülen ve İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Proje kapsamında, su sporlarının gerçekleştirilmesi için yüzer kayıkhane kurulacaktır.Burada kürek ve kano yarışları yapılarak ilin tanıtımına katkıda bulunulacaktır. İlk etepta kürek ve kano sporlarının yapılması sağlanılacak. Tesis tamamlandıktan sonra Kürek, kano, yelken, dragon ve benzeri kulüpler kurularak, bu spor kulüplerinin alt yapısı hazırlanmış olacaktır.İl dışından gelen sporcular kayıkhanede konaklama fırsatı yakalayacaktır.Bunun için her türlü su sporları ekipmanı satın alınacaktır.Özellikle Adıyaman Üniversitesi ve İl Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından su sporları külüpleri kurulacaktır.İlimize gelen yabancı turistler buraya yönlendirilecek.Turistlerin konaklama gün sayısında artış olacaktır.

Yapılmakta olan su sporları merkezi ile sportif ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesi sağlanmış olacaktır. Özellikle ilimizde su sporları kulüpleri kurularak, ilin tanıtımına katkı sunulacaktır. Adıyaman Üniversitesi ile yapılan görüşmeler neticesinde tesisin hayata geçirilmesiyle üniversitede su sporları kulüpleri kurulacaktır. Aynı zamanda burada halkın vakit geçirmesi ve amatör su sporlarının yapılması hedeflenmektedir. Böylelikle ilimiz, su sporları merkezi ile cazibe merkezi haline gelerek çevre illerden de tercih edilecektir.


ADIYAMAN VALİSİ Nurullah Naci KALKANCI

Adıyaman Valisi

SOSYAL MEDYA

Site İstatistikleri

Günlük : 179
Aylık : 4813
Yıllık : 88381
Toplam : 4215682